a
تماس برای مشاوره
021-66415896
021-66415948
021-66415863
کپی رایت 2020 حقوق یاران
تمامی حقوق محفوظ است.

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

021-66415863

تماس برای مشاوره

جستجو
فهرست
 

کلاهبرداری

حقوق یاران > آموزشی  > کلاهبرداری

کلاهبرداری

هشدار! برای انتخاب وکیل در کلاهبرداری مواظب باشید کلاهتان دوباره برداشته نشود وکیل در کلاهبرداری کلاهبرداری

انتخاب وکیل در جرایم کلاهبردای بسیار مهم می باشد چون یک اشتباه شما باعث میشه که دوباره سرتان کلاه برود و یک پرونده شما تبدیل به دو پرونده بشه و دیگه به هیچ کس نتونید اعتماد کنید .

وکیل در کلاهبرداری باید به نکات و شرایط خاص دقت بکنه که ما در ادامه به همه این نکات خواهیم پرداخت ولی قبل از ارائه این مطالب به تعریف و مجازات و مسایل مختلف کلاهبرداری میپردازیم تا با خود کلاهبرداری آشنا بشید.

 

 

تعریف جرم کلاهبرداری

معمولا آدمها از تعاریف خشک قانونی فراری هستن و همیشه به نوعی اذیت کننده هست مخصوصا برای کسی که حقوق نخونده باشه و چیزی ندونه یکم درک تعاریف حقوقی بسیار مشکل ساز خواهد بود .

برای همین ما در این مقاله میخواهیم بسیار بسیار ساده و روان تعاریف و همه چیزهایی که به درد شما میخوره رو بازگو کنیم . اما چرا باید تعریف این جرم رو بدونیم ؟ گیریم مثلا تعریف این جرم رو ندونیم چه اتفاقی میفته؟

تو مسایل حقوقی و دفاع از موکل گاهی اوقات با جا به جا کردن یه کلمه یا تغییر زاویه دید نسبت به یک ماده قانونی میشه زندگی یک فرد رو عوض کرد پس تعریف جرایم و تفسیر مواد قانونی بسیار مهم هستن ، به همین خاطر هست که به شما توصیه میکنیم برای مسایل حقوقی سعی کنید از وکیل مجرب و مورد اعتماد اتفاده کنید مخصوصا در مسایل سنگین و مهمی مانند کلاهبرداری به هر کسی اعتماد نکنید .

اما بریم سراغ تعریف جرم کلاهبرداری :

ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس و ارتشاء و کلاهبرداری چنین آورده است: هرکس از راه حیله و تقلب مردم را به وجود شرکت‌ها یا تجارتخانه‌ها یا کارخانه‌ها یا مؤسسات موهوم یا به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیرواقع امیدوار نماید یا از حوادث یا پیش‌آمدهای غیر واقع بترساند و یا اسم و یا عنوان مجعول اختیار کند و به یکی از وسایل مذکور و یا وسایل تقلبی دیگر وجوه و یا اموال یا اسناد یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا‌حساب و امثال آن‌ها تحصیل کرده و از این راه مال دیگری را ببرد کلاهبردار محسوب و علاوه بر رد مال به صاحبش به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود .

خب حتما با خوندن این همه متن و متوجه نشدن قضیه ممکنه اذیت شده باشید اما ما بهتون میگیم قضیه از چه قراره :

کلاهبرداری یعنی ربودن مال غیر با استفاده از مانور متقلبانه همین و تامام .

حالا مانور متقلبانه چیه ؟

بریم که داشته باشیم مصادیق کلاهبرداری رو :

 

مصادیق کلاهبرداری

  • فریب دادن مردم به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها یا کارخانه ها یا موسسات موهوم

بهترین نوع توضیح یه موضوعی زدن مثال هست پس بریم سراغ مثال برای این مصادیق :

فرض کنید یک نفر با حیله و تقلب سهام کارخانه ای که اصلا وجود خارجی نداره رو به شما بفروشه ،این میشه چی؟ کلاهبرداری و طرف باید 1 تا 7 سال بی زحمت بره آب خنک بخوره

  • فریب دادن مردم به داشتن اموال و اختیارات واهی

اگه کسی با صحنه سازی خودشو مالک اموال زیادی قلمداد بکنه و پولی از طرف بگیره کلاهبردار شناخته میشه.

  • امیدوار کردن مردم به امور غیر واقع

فرض کنید فردی اومده پیش شما میگه فلان قدر به من پول بده من میتونم سوالات کنکور برات پیدا کنم البته با توسل به وسایل متقلبانه بهتون این قول رو بده ، یعنی اگه فقط دروغ بگه و هیچ وسیله متقلبانه ای استفاده نکنه این جرم کلاهبرداری نیست برای همینه که گفتم با یکی دو تا کلمه بالا پایین کردن معمولا وکلا جان و مال یک فرد رو میخرن پس دنبال وکیل مورد اعتماد باش دوست عزیز .

  • ترساندن مردم از حوادث و پیش آمدهای غیر واقع

برای مثال یک فردی با در دست داشتن یه نقشه شهرداری جعلی میاد پیش شما و میگه دو ماه دیگه خونت میره تو طرح آزادراه بیا این خونتو به من نصف قیمت بفروش وگرنه هیچی دستتو نمیگیره

اینجا طرف مرتکب کلاهبرداری شده و در ادامه میگیم که مجازاتش چیه

  • اختیار اسم یا عنوان مجعول

مثلا یه نفر با دست بردن به شناسنامش یه اسم مجعول و غیر از اسم واقعی خودش اتخاذ کنه و با این کار از فرد دیگه ای مالی به دست بیاره ، اینجا طرف چون عمل متقلبانه ای انجام داده پس مشمول جرم کلاهبرداری میشه.

 

 

مجازات جرم کلاهبرداری

علاوه به رد مال به صاحبش به حبس از یک تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است محکوم می‌شود .

یعنی اولا این فرد باید مالی که به صورت کلاهبرداری به دست آورده پس بده به صاحبش

دوما زحمت بکشه یک سال تا 7 سال بره آب خنک بخوره

سوما به همون مقداری که مال کلاهبرداری کرده باید جزای نقدی پرداخت بکنه

 

 

جهت پیگیری مسائل و مشکلات حقوقی و کیفری خود، حتما با وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت و همفکری نمایید. چراکه با تجربه و دانش متخصصین می توان در جهت بهتر به نتیجه رسیدن موضوع گام برداشت.
گروه وکلای حقوق یاران
۶۶۴۱۵۸۶۳-۶۶۴۱۵۸۹۶-۶۶۴۱۵۹۴۸

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید